*** قابل توجه ثبت نام کنندگان دوره های آموزشی انجمن؛ بزودی کلاسهای ستاره شناسی مقدماتی و اخترشناسی رصدی آغاز خواهد شد. واحد آموزش***    
 جمعه 24 آذر 1396 | 26 ربيع الاول 1439 | 15 دسامبر 2017
مسير :
»
»
»
سحابي پنجه‌ی گربه

سحابي پنجه‌ی گربه
جمعه 7 تير 1392 - 13:21 | شاخه : | مترجم : حمیدرضا خاکدوست | 6605 بازدید | 0 دیدگاه
سحابي پنجه‌ی گربه
در اين تصوير رنگي مجازي ، داده هاي مادون قرمز حاصل از فضا پيماي هرشل و اسپيتزر با تصوير ساز زمين محور NEWFIRM تركيب شده است. رنگ سبز دلالت بر منطقه اي چگال متشكل از گاز و گرد وغبار دارد ، جايي كه به احتمال زياد ستارگان تشكيل مي شوند. ستارگان پرجرم و عظيم تازه تشكيل شده با رنگ قرمز و نارنجي مشخص شده است. نوري كه با رنگ آبي مه آلود و بنفش به ما منعكس شده است نشان دهنده ستارگان جوان و داغ مي باشد.

سحابي پنجه‌ی گربه مكاني براي بسياري از ستاره هاي جوان و روشن است.اما هزاران ستاره كم نور پنهان شده در پشت گرد و غبار،خودشان را در يك تصوير مادون قرمز نمايان ساختند.

در اصلاح سحابي پنجه‌ی گربه ناميده شده است ، در غير اينصورت با عنوان  NGC 6334   شناخته مي شود ،كه ناحيه اي داغ براي تشكيل ستاره مي باشد. پرورشگاه ستاره اي بسيار مشهور كه مي تواند سبب انفجارهاي نوري كوچك شود .همچنين يك ناحيه متمركز شده براي تشكيل بسيار سريع ستاره  كه معمولا در كهكشانهاي دوردست مشاهده مي شود.

سارا ويليس ، ستاره شناس (از مركز اختر فيزيك هاروارد-اسميتسون و دانشگاه ايالتي آيووا ) از ميان پوشش گرد و غبار به دقت نگريسته و تعداد ستارگان در سحابي پنجهٔ گربه را شمارش نموده است. آنها مشغول تبديل 200000 مواد ستاره اي به ستاره ها (برخي با جرمي 40 برابر خورشيد ما ) مي باشند. يافته هاي ويليس در نشست انجمن نجوم آمريكا در اوايل اين ماه نشان مي دهد كه انفجارهاي كوچك براي چند ميليون سال دوام خواهد داشت .

اغلب انفجارها به صورت لكه هايي در تلسكوپ به نظر مي رسند ، زيرا آنها در كهكشانهاي دور دست اقامت دارند اما  NGC 6334   صرفا در فاصله 5000 سال نوري در كهكشان راه شيري پنهان شده است. نور حاصل از ستاره هاي گرم و عظيم نوع- O توليد نور درخشاني را كرده كه ما با عنوان سحابي پنجهٔ گربه مي بينيم ، اگرچه بخش بسياري از نور توسط ابرهاي متراكم گاز و گرد و غبار مسدود شده است.خوشبختانه تلسكوپهاي مبتني بر زمين و فضا مي تواند نور مادون قرمز رسوخ پيدا كرده از ميان ابرهاي تاريك را نمايان سازد.

تصويربرداري پاياني سحابي پنجه گربه توسط تلسكوپ 4 متري بلانكو در شيلي . قسمتهاي برجسته تصوير به رنگ قرمز، هيدروژن يونيزه شده از سحابي نشري را نشان مي دهد.
تصويربرداري پاياني سحابي پنجه گربه توسط تلسكوپ 4 متري بلانكو در شيلي . قسمتهاي برجسته تصوير به رنگ قرمز، هيدروژن يونيزه شده از سحابي نشري را نشان مي دهد.

با استفاده از تلسكوپ فضايي اسپيتزر ناسا و تصوير ساز مادون قرمز زمينه عريض NOAO   (NEWFIRM) در شيلي ،ويليس و همكارانش بيش از 2000 ستاره جوان كه نور آنها به اندازه خورشيد ما كم نور است را شناسايي كردند. بيشتر اين ستاره ها در لبه هاي چگال و تاريك سحابي پنهان شده اند. به منظور تخمين تعداد ستارگان با جرم كمتر از خورشيد ، تيم مطالعاتي مدلهاي قبلي شكل گيري ستارگان را در حالي كه از منابع نور پس زمينه جدا سازي شده اند ، همانند كهكشانها و ستاره هاي غول پيكر و سرد را بررسي و استخراج مي نمايند.آنها دريافتند كه تبديل 3600 توده خورشيدي ساخته شده ازگاز و گرد و غبار به ستارگان در حدود يك ميليون سال به طول مي انجامد.

مناطق ستاره ساز در ديگر كهكشانها نيز ستاره اي با جرم كمتر توليد مي كنند،اما نور ستارگان پرجرم تراغلب آنها را تحت الشعاع قرار ميدهد. به همين دليل است كه سحابي پنجهٔ گربه فرصت منحصر به فردي را براي مطالعه قسمت كم نور در شكل گيري ستاره را فراهم مي نمايد. اما انفجارهاي سحابي به سوالات جديد بسياري دامن مي زند. اغلب انفجارها در نتيجه تكانهاي ابر نواختري نزديك و يا برخوردهاي ابر  مولكولي مي باشد. اين توضيحات درباره سحابي پنجهٔ گربه صدق نمي كند . نماي دقيق سحابي مي تواند پاسخهاي بهتري براي سوالهايي از اين دست را فراهم نمايد.

منبع :  Sky & Telescope

درباره مترجم
حمیدرضا خاکدوست
عضو انجمن نجوم آماتوری ایران- مهندس شیمی


اشتراک گذاری در:

بیان دیدگاه

- لطفاً نام و دیدگاه‌ خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
- سایت انجمن نجوم آماتوری ایران مجاز به ویرایش ادبی دیدگاه‌ها است.
- دیدگاه‌هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی و موارد مغایر با قوانین کشور باشند منتشر نخواهند شد.
- دیدگاه‌ها پس از تأیید منتشر می‌شوند.
نام:(اجباری)
رایانامه:(اجباری)
دیدگاه:

کد امنیتی:
(از چپ به راست)
https://telegram.me/iranastronomy
هم اکنون