مسير :
»
»
»
تجليل از پيشگام علم زلزله شناسي ايران

تجليل از پيشگام علم زلزله شناسي ايران
پنجشنبه 6 تير 1392 - 17:29 | شاخه : | منبع : ایرنا | 3590 بازدید | 0 دیدگاه
تجليل از پيشگام علم زلزله شناسي ايران
دكتر«بهرام عكاشه»
مراسم تجليل از خدمات ۴۵ سال تلاش دكتر«بهرام عكاشه» پيشگام علم زلزله شناسي ايران امروز پنج شنبه با حضور محققان اين رشته و دانشجويان علم زلزله شناسي در حسينيه ارشاد برگزار شد.

دكترعكاشه دراين مراسم گفت:ايران كشوري است كه بر روي كمربند زلزله قرار دارد ازاين رو همواره از لحاظ بروز زلزله مساعد است.
وي اظهار داشت:۹۰ درصد سطح كشور ما را گسل هاي فعال و توانمند تشكيل داده است و متاسفانه بسياري از شهرهاي ساخته شده همواره در معرض خطر قرار دارند به گونه اي كه بررسي ها نشان مي دهد ۸۳ درصد شهرهاي كشور در معرض خطر پذيري زياد و خيلي زياد زلزله قرار دارند.
وي افزود:از قرن بيستم تاكنون بيش از ۱۲۵ هزار نفر در ايران بر اثر وقوع زلزله جان باختند ازاين رو كشور ما همواره در معرض خطر زلزله قرار داشته و دارد بنابراين برنامه ريزي براي مقابله با اين پديده طبيعي بايد مورد توجه جدي مسوولان باشد.
عكاشه ادامه داد: در سال ۱۳۶۰ براي اولين بار سه ايستگاه لرزه نگاري زلزله در شيراز، مشهد و تبريز راه اندازي شد تا رفتار زلزله را بررسي كند و آغازي براي مطالعات زلزله شناسي در كشور بود.
اكنون حدود ۱۰۰ ايستگاه لرزه نگاري در كشور وجود دارد كه به اعتقاد كارشناسان براي پوشش تمام سطح كشور كافي نيست.
پيشگام علم زلزله شناسي در ايران افزود:بعد از آن ستاد بحران مقابله با زلزله در كشور ايجاد شد و ستاد بحران و پيشگيري جداگانه اي نيز براي شهر تهران ايجاد شد كه مديريت آن بر عهده شهرداري تهران است.
وي تاكيد كرد: برنامه ريزي مقابله با بحران اهميت حياتي دارد و درك تخمين بحران ناشي از زلزله نيز بسيار حائز اهميت است بنابراين اطلاع رساني و برگزاري مانورهاي زلزله در شكل تعريف شده بين المللي بايد جدي گرفته شود.
عكاشه با بيان اينكه بايد ساختار كنوني آيين نامه هاي مربوط به ساخت و ساز اصلاح شود اظهار داشت: از سال ۱۳۴۰ آيين نامه مربوط به ساخت و ساز در كشور وجود دارد كه اجرا كردن آنها الزامي است.
در پايان اين مراسم با اهداي لوح يادبود از زحمات دكتر عكاشه قدرداني شد.
دكتر بهرام عكاشه، پيشگام برجسته دانش زلزله شناسي در ايران و از اساتيد پيشكسوت موسسه ژئوفيزيك دانشگاه تهران است.
استاد عكاشه در سال ۱۳۱۵ هجري شمسي در شهر مسجد سليمان به دنيا آمد. پس از گذراندن دبستان و دبيرستان در زادگاه و اهواز در خرداد ۱۳۳۴ موفق به دريافت ديپلم رياضي شد.
در مهر ماه همان سال، تحصيل فيزيك را در دانشگاه تهران آغاز كرد و پس از اخذ مدرك كارشناسي در رشته فيزيك در خرداد ۱۳۳۸ در دي ماه همان سال به عنوان دانشجوي بورسيه مبادله اي عازم آلمان شد. پس از گذراندن دوره هاي زبان در بهار ۱۳۳۹ در دانشگاه صنعتي اشتوتگارت به تحصيل فيزيك و ژئو فيزيك مشغول شد و دروس مقدماتي زلزله شناسي را نزد پروفسور هيلر (همكار سابق پروفسور گوتنبرگ رئيس مؤسسه ژئوفيزيك فرانكفورت) گذراند.
با بازنشسته شدن پروفسور هيلر، تحصيلات خود را نزد شاگرد وي پروفسور برگهمر در شهر فرانكفورت ادامه داد. وي تحصيلات فوق ليسانس و دكتري خود را با گذراندن دروس فيزيك، ژئوفيزيك، زمين شناسي و هواشناسي به انجام رساند و در پاييز ۱۳۴۸ موفق به كسب درجه دكتري ژئوفيزيك شد.
عكاشه چند ماه بعد براي خدمت به كشور بازگشت و كار خود را در مؤسسه ژئوفيزيك دانشگاه تهران آغاز كرد.
وي در سال ۱۳۵۴ به رتبه دانشياري و ۱۰ سال بعد به درجه استادي دانشگاه تهران نائل شد. عكاشه كه سال‌ها رييس بخش زلزله‌شناسي موسسه ژئوفيزيك دانشگاه تهران بود، به درخواست خودش از دانشگاه تهران بازنشسته شد و بعد از آن رياست گروه ژئوفيزيك و دانشكده علوم پايه دانشگاه آزاد اسلامي واحد تهران شمال را بر عهده گرفت.


اشتراک گذاری در:

بیان دیدگاه

- لطفاً نام و دیدگاه‌ خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
- سایت انجمن نجوم آماتوری ایران مجاز به ویرایش ادبی دیدگاه‌ها است.
- دیدگاه‌هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی و موارد مغایر با قوانین کشور باشند منتشر نخواهند شد.
- دیدگاه‌ها پس از تأیید منتشر می‌شوند.
نام:(اجباری)
رایانامه:(اجباری)
دیدگاه:

کد امنیتی:
(از چپ به راست)
https://telegram.me/iranastronomy
هم اکنون