مسير :
»
»
»
تعطیلات «کنجکاوی» در مریخ چگونه سپری می‌شود؟

تعطیلات «کنجکاوی» در مریخ چگونه سپری می‌شود؟
دوشنبه 19 فروردين 1392 - 11:01 | شاخه : | 2408 بازدید | 0 دیدگاه
تعطیلات «کنجکاوی» در مریخ چگونه سپری می‌شود؟

مقارنه خورشیدی مریخ (mars solar conjuction) هر 26 ماه و با قرار گرفتن خورشید بین زمین و مریخ روی می دهد. جدیدترین مقارنه از چهارم آوریل تا اول می (15 فرودین تا 11 اردیبهشت) به طول می انجامد.

بر اساس اعلام آزمایشگاه پیشرانش جت (JPL)‌ ناسا در طول این یک ماه هیچ دستور جدیدی برای مریخ نورد کنجکاوی ارسال نخواهد شد.

این توقف اجباری فعالیت، فرصت مناسبی برای تیم مأموریت زمینی مریخ نورد فراهم کرده است، اما کنجکاوی در نخستین تجربه تنهایی بر سطح سیاره سرخ با استفاده از دستورات پیشرفته به تحقیقات علمی خود در سایت Yellowknife Bay ادامه خواهد داد.

ارسال دستورات جدید برای مریخ نورد فرصت، مدارگرد اکتشافی مریخ (MRO)‌ و مدارگرد اودیسه نیز از 9 تا 26 آوریل (20 فروردین تا ششم اردیبهشت) متوقف خواهد شد.

مدارگردهای MRO‌ و اودیسه وظیفه پوشش اطلاعات دو مریخ نورد کنجکاوی و فرصت را بر عهده دارند؛ در این مدت مدارگرد MRO تنها وظیفه ضبط اطلاعات را انجام می دهد و اودیسه کار ارسال اطلاعات به زمین را برای اطمینان از وضعیت دو مریخ نورد انجام می دهد.

مریخ نورد فرصت و مدارگرد اودیسه به ترتیب تاکنون پنج و شش مقارنه را بر سطح سیاره سرخ تجربه کرده اند، اما این مقارنه نخستین تجربه تنهایی کنجکاوی در مریخ محسوب می شود.

دومین دور از حفاری در دل سنگ مریخ توسط کنجکاوی و بررسی نمونه پودر بدست آمده از حفاری دور اول به پس از پایان مدت یک ماهه مقارنه موکول شده است.

منبع : ایسنااشتراک گذاری در:

بیان دیدگاه

- لطفاً نام و دیدگاه‌ خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
- سایت انجمن نجوم آماتوری ایران مجاز به ویرایش ادبی دیدگاه‌ها است.
- دیدگاه‌هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی و موارد مغایر با قوانین کشور باشند منتشر نخواهند شد.
- دیدگاه‌ها پس از تأیید منتشر می‌شوند.
نام:(اجباری)
رایانامه:(اجباری)
دیدگاه:

کد امنیتی:
(از چپ به راست)
https://telegram.me/iranastronomy
هم اکنون